PurpleButterfly
16lb to go!
Hi, I posted this on another section but I need as much input as poss!
I'm a student and LL (with it being expensive, and having to buy a new wardrobe to accompany) has pretty much screwed up my finances. Not on LL any more, but trying to follow a sort of GI-ish diet. When I filled my cart up with fruit and veg (at asda) it came to like £50 and I can eat all that no problem in a week but I cannot afford to spend that much! I don't eat out normally anyway.
Any hints and tips on how to eat healthily but without the expense? At the moment I'm thinking it might have to be wholemeal bread and baked beans?!
Eggs are pretty good as well though, right? And a dozen of those are like £2 = 6 meals.
But fruit and veg??
I'm a student and LL (with it being expensive, and having to buy a new wardrobe to accompany) has pretty much screwed up my finances. Not on LL any more, but trying to follow a sort of GI-ish diet. When I filled my cart up with fruit and veg (at asda) it came to like £50 and I can eat all that no problem in a week but I cannot afford to spend that much! I don't eat out normally anyway.
Any hints and tips on how to eat healthily but without the expense? At the moment I'm thinking it might have to be wholemeal bread and baked beans?!
Eggs are pretty good as well though, right? And a dozen of those are like £2 = 6 meals.
But fruit and veg??